wtorek, 28 czerwca 2016

Śladami bohaterów "Skarbów drzewa"

Maciek, Mikołaj, Kajetan i Mateusz - uczestnicy Projektu, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze

 Uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w VII EDYCJI PROJEKTU "Moja Mała Ojczyzna".


"30 maja zakończył się cykl imprez związanych z nowym wydaniem książki Małgorzaty Lutowskiej "Skarby drzewa" Gimnazjaliści, tym razem z 5 gimnazjów, tworzyli mapę trasy "Śladami bohaterów "Skarbów drzewa"", następnie odgadywali hasła, które bohaterów tej powieści doprowadzały do kolejnych zabytków i kolejnych filmów historycznych, i wreszcie, w przyjaznym ogrodzie muzeum braci Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, uczestniczyli w plenerze malarskim (powstały piękne obrazy zabytków jeleniogórskich i nie tylko). Cały dzień przyniósł uczestnikom wiele przyjemnych wrażeń. Pogoda także dopisała." - czytamy na stronie projektu, dofinansowanego przez Miasto Jelenią Górę [TUTAJ]  i [TUTAJ]

Nowe wydanie książki zawiera dwustronną mapę:
















Zwróćmy uwagę, że na okładce mapy, na zdjęciu, są nasi szkolni koledzy i koleżanki!


Okładka mapki
Powiększony fragment ze zdjęciem naszych uczniów

Wewnątrz książki znajdziemy podziękowania dla pani Jolanty Łukasiewicz, nauczycielki naszego Gimnazjum oraz uczniów, którzy aktywnie wzięli udział w projekcie:


Nasi uczniowie są także na zdjęciach zamieszczonych w nowym wydaniu "Skarbów drzewa":

Zapraszamy do galerii zdjęć oraz .... na film (w którym także spotkamy nasze koleżanki i kolegów ze szkoły):


Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie

Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie



Ratusz w Jeleniej Górze i ...wejście do sekretnej szafy.

Pałac Schaffgotchów
Jeden ze zwiedzających muzeum "zgubił się" w czasie ;)



W Muzeum Przyrodniczym

Dziedziniec Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach

Dwór Czarne

Kasztelan Dworu Czarne pan Jacek Jakubiec oraz Kajetan i Mateusz



Kochani Czytelnicy Naszego Bloga!

Życzymy Wam cudownych, słonecznych, pełnych wrażeń wakacji, obfitujących również w literackie przygody!

Zapraszamy Was do wędrówki śladami bohaterów książki "Skarby drzewa", do odkrywania naszego miasta 
"z Lutowską w ręku" :)

Czekamy
na Wasze relacje z tych wypraw oraz wrażenia z przeczytanych podczas wakacji książek!
Z przyjemnością zamieścimy Wasze wpisy na blogu i polecimy innym czytelnikom, ciekawe lektury!

Do zobaczenia we wrześniu!

poniedziałek, 20 czerwca 2016

Lawenda w chodakach t. 4 - Ewa Nowak

Lato, wakacje i podróże to najlepsze, co istnieje na świecie. Dwie pary młodych ludzi wyruszają samochodem do Francji. Pakują namiot, materace, żywność, jakieś mapy i ruszają na podbój Europy. Bohaterowie powieści to Kuba Gwidosz, dwudziestolatek i jego narzeczona Magda Różycka oraz Wiktor Rybacki, dziewiętnastolatek i osiemnastoletnia Damroka Czerdesz, jego dziewczyna. Wszyscy znani są czytelnikom z poprzednich tomów Serii Miętowej Ewy Nowak. 
Na urokliwą, wakacyjną sielankę, z przewodnim motywem pachnących pól lawendy, pada cień w postaci Jacka Lambertza, poznanego na jednym z kempingów Polaka, który sprytnie wkręca się na wolne, piąte miejsce w samochodzie. Przybysz nie zamierza być tylko cwanym autostopowiczem, który podróżuje za darmo, nie odpowiada mu także rola piątego koła u wozu. Wprowadza niepokój i zamęt wśród przyjaciół, ponieważ....podrywa jedną z dziewcząt.


Lawenda w chodakach. Seria Miętowa [Ewa Nowak]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Sielskie wakacje zamieniają się w intrygującą, psychologiczną rozgrywkę. Autorka zaskoczyła mnie poprowadzeniem wątków oraz finałem.
Polecam nie tylko na wakacje!


 
 
Lawenda w chodakach
Cykl: Miętowa (tom 4)
Wydawnictwo: Egmont Polska
data wydania 5 listopada 2012
ISBN 9788323778875
liczba stron 240

Książka znajduje się w szkolnej bibliotece.


czwartek, 16 czerwca 2016

Krzywe 10 - t. 3 - Ewa Nowak

Dominika, Ala, Hadrian, Michał i Witek spędzają wakacje w Krzywem, wsi zagubionej wśród mazurskich jezior. Jako opiekunowie przebywają tam dorośli, którzy aktualnie mają urlop, rodzice lub krewni młodych bohaterów. W ten oto sposób, niepełnoletnia młodzież nie jest pozbawiona opieki.                                                                                                                        I to by było na tyle dydaktyzmu. Reszta to wakacje, wakacyjne przygody i wakacyjne miłości, a obowiązki w postaci dyżurów związane z przygotowywaniem posiłków i zmywaniem nie sprawiają nikomu większych kłopotów.
W Krzywem, gdzie znajduje się dom należący do rodziny jednego z głównych bohaterów, Witka,  spotykamy znajomych z innych tomów Miętowej serii Ewy Nowak, a także poznajemy nowe osoby. Wśród mieszkańców Krzywego jest rodzina Pasemków i bardzo interesujący, młody człowiek - Sylwek Pasemko.
Jest też Piotruś, pięcioletni sierota z Domu dziecka, którego na wakacje wzięła mieszkająca w Krzywem rodzina Urszulinów. Tymczasem ciotka Witka, Ewa, razem z mężem Krzysztofem bardzo chcieliby zaadoptować dziecko, ponieważ swoich mieć nie mogą.

Krzywe 10 [Ewa Nowak]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Polecam tę lekką lekturę o wakacyjnych przygodach na letnie, ciepłe wieczory, deszczowy wakacyjny dzień lub upalne popołudnie, gdy trzeba szukać schronienia w cieniu.

Krzywe 10
Cykl: Miętowa (tom 3) | Seria: Miętowa
Wydawnictwo: Egmont Polska
data wydania październik 2014
ISBN 9788328103825
liczba stron 264

Książka znajduje się w szkolnej bibliotece.



sobota, 11 czerwca 2016

Niebo nad pustynią - Anna Łacina

"Przyjaciel zasługuje na całą prawdę"[1]

Cóż może być bardziej banalnego dla licealisty od wyjazdu z rodzicami na wczasy all inclusive do Egiptu? W dodatku podczas ferii zimowych, w lutym? Oczywiście, nie każdego na taki wyjazd stać, niektórzy by się nawet ucieszyli z wyjazdu w tropiki, ale nie z rodzicami, nie na grzeczne i nudne wczasy!
Tak myślał Damian, szczególnie, że oznaczało to dwa tygodnie „postu” od komputera, a Damian jest nałogowym graczem, nołlajfem, dla którego świat wirtualny jest właśnie tym rzeczywistym.
Natomiast Anastazja, jego koleżanka z klasy, zapragnęła pojechać do Egiptu, gdy tylko usłyszała dokąd się Damian wybiera. Miała nadzieję, że spotkają się w tym samym hotelu. Los był dla Anastazji łaskawy i rzeczywiście, okazało się, że przebywają w tym samym miejscu. Anastazja dużo czasu poświęca małemu, dwuletniemu bratu, zarówno po szkole jak i na wczasach. Miło jest widzieć, jak chętnie się nim zajmuje, aczkolwiek to nieco dziwne u siedemnastolatki, nie sądzicie?
Na miejscu licealiści poznają dwie, intrygujące osoby – mroczną, stylizującą się na emo Klarę, wraz z ekscentryczną babcią, także Klarą oraz dwudziestodwuletniego Alberta.
I tak wygląda, moi drodzy, maska, którą nosimy na co dzień, według której szufladkujemy ludzi, oceniamy ich i tkwimy w przekonaniu, że wszystko o nich wiemy. Weźmy Klarę, z ufarbowanymi na czarno włosami, ze sznytami na nadgarstkach, ubraną zawsze w bluzkę z długimi rękawami i długie spodnie, nawet na plaży. Wrzucamy ją do worka z subkulturą, z którą się zewnętrznie identyfikuje, ale czy jest taka naprawdę? Albo grzeczna Anastazja, która snuje misterną intrygę, by spędzić ferie z chłopakiem, który jej się podoba – czy rzeczywiście jest pustą laleczką?

Pod egipskim słońcem, pod niebem nad pustynią, maski zaczynają pękać. Dwie dziewczyny i dwóch, przystojnych chłopaków - nie ma siły, musi zaiskrzyć.
Taaa….już widzę ten grymas na Waszych twarzach. „Niebo nad pustynią” jednak nie jest romansem, ani grzecznym czytadełkiem. Pani Anna Łacina podprowadza nas powolutku, by bez ostrzeżenia uruchomić karuzelę zdarzeń. W tej książce nie tylko bohaterowie wyłamują się ze schematów. Fabuła także.

Pisałam już, że maski zaczynają pękać? Czarnowłosa Klara jest niebywale czuła dla swojej babci, a wiekowa dama (bo babcią trudno panią Klarę - seniorkę nazwać) najwyraźniej odgrywa swego rodzaju teatr wobec wnuczki. Niepokojąco idealny Albert ma sekrety, coś chowa po szafkach, spędza noce na plaży zamiast spać, natomiast zdarza się mu zasnąć w ciągu dnia, również w wannie. Anastazja unika rozmów na pewne tematy, pomiędzy wierszami wyczuwa się, że jej rodzina przeżyła jakiś dramat, ich rozmowy to same niedomówienia. Damian kombinuje jak zadrwić sobie z dziewcząt uwodząc najpierw jedną, a potem drugą. Z powodu braku komputera, traktuje to jak rozgrywkę.

Warstwa po warstwie, autorka zdejmuje zasłony, za którymi bohaterowie skryli swoje najboleśniejsze rany lub… emocjonalną pustkę. Odważają się wystawić na lecznicze promienie słońca prawdziwą twarz, dopuścić do najskrytszych tajemnic drugiego człowieka, zaufać mu, by uleczyć duszę.

Autorka podejmuje w książce bardzo trudne tematy, takie, jakich nie powstydziłaby się literatura dla dorosłych czytelników. Tym samym, powieść Anny Łaciny wpisuje się w modny ostatnio nurt książek Young Adult. Poprowadzenie fabuły, konstrukcja bohaterów oraz płynące z książki przesłanie stanowią mocny atut powieści, sprawiają, że jest ona adresowana zarówno dla młodego czytelnika, jak i jego rodziców. Cytat, którego użyłam jako tytułu mojej opinii, pochodzi z ostatniej strony powieści. Uważam, że zarówno stanowi doskonałe motto, jak i oś, wokół której krąży fabuła.

Kiedy przymykam oczy, widzę poszczególne sceny, które zostały pod powiekami jak kadry z filmu. Nie, z tej książki szybko się nie otrząsnę, tak dużą dawkę emocji zaserwowała nam autorka.
I wiecie na co teraz czekam?
Na film. Ta książka to idealny, niemal gotowy scenariusz.

Gorąco polecam młodzieży w każdym wieku!
------
[1] „Niebo nad pustynią”, Anna Łacina, Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 2016, s. 429

Niebo nad pustynią [Anna Łacina]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE   
Niebo nad pustynią
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
data wydania 13 kwietnia 2016
ISBN 9788310129710
liczba stron 432

Książka znajduje się w szkolnej bibliotece! 

Nowość na rynku!

wtorek, 7 czerwca 2016

Diupa t. 2 - Ewa Nowak

Drugi tom Serii Miętowej pani Ewy Nowak to perypetie rodziny Rybackich. Rodzice znają się od lat z Gwidoszami, o których przeczytać możemy w tomie pierwszym "Wszystko, tylko nie mięta", moja opinia  TUTAJ.
Rodzinka ma dwójkę nastoletnich dzieci, Wiktora (który pod koniec książki obchodzi osiemnaste urodziny) i młodszą o dwa lata Wiktorię. Matka posiada siostrę bliźniaczkę, a ta siedmioletniego synka Krzysia i spodziewa się kolejnego dziecka. 
Głównymi bohaterami tomu są Wiktor i Wika, Krzyś zaś, podobnie jak Marynia z pierwszego tomu, wprowadza element humorystyczny. Ponieważ Krzyś chodzi do logopedy, co i rusz recytuje wierszyki - językowe łamańce, których celem jest poprawa jego wymowy. 
Młodzi bohaterowie przeżywają miłosne perypetie, a koloru dodaje wszystkiemu tytułowa Diupa, barwna papuga, która przybłąkała się do ich mieszkania.


Diupa. Seria Miętowa [Ewa Nowak]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Oprócz perypetii, jakie są udziałem wtykającej wszędzie dziób papugi oraz zawirowań miłosnych młodych bohaterów, Wiktorię męczy poczucie wstydu. Zrobiła coś, czego robić nie należy i została na tym przyłapana. Jest jej głupio i nie umie sobie poradzić z uczuciami, jakie się w niej kłębią. Dziecinnie i naiwnie marzy, aby problem znikł poprzez....zniknięcie Wojtka, kolegi z klasy, który wie o jej blamażu. 
Kiedy "marzenia" Wiktorii spełniają się, bohaterka popada w wewnętrzny konflikt, gdyż czuje się odpowiedzialna za nieszczęście, które spotkało Wojtka. 
Podobny problem z nieradzeniem sobie ze wstydem ma dziewczyna Wiktora, Damroka. Ona, z jednej strony chciałaby unicestwić ojca alkoholika, a z drugiej obwinia siebie za złe myśli o ojcu.
Podobne powtórzenie motywu dotyczy Wojtka i Diupy, oboje, niezależnie od siebie, ulegli podobnego rodzaju wypadkowi. Nieszczęściem Wojtka gryzie się Wika, a nieszczęściem papugi Wiktor, którego niedbalstwo doprowadziło do tragedii.
Ciekawą postacią jest babcia, matka bliźniaczek (matek głównych bohaterów książki). Starsza pani mocno odbiega od stereotypu babci. Pojawia się też niewidomy, emerytowany nauczyciel, wypisz-wymaluj kojarzący się z Dmuchawcem z Jeżycjady.
Matka Wiktora i Wiktorii wydaje się być alter ego autorki - jest to nauczycielka, która wieczorami pisze powieść o swojej rodzinie.
Brawa:  za wartką akcję i świetne dialogi oraz spójną konstrukcję fabuły.

Polecam, czyta się świetnie!



Diupa
Cykl: Miętowa (tom 2)
Wydawnictwo: Egmont Polska
data wydania 5 listopada 2012
ISBN 9788323778790
liczba stron 272

Książka znajduje się w szkolnej bibliotece.

piątek, 3 czerwca 2016

Walonowie u Ducha Gór Podziemne Skarby Karkonoszy i Gór Izerskich

Dolny Śląsk, nazywany Ziemiami Odzyskanymi jest jednym z ciekawszych i jednocześnie mniej znanych regionów naszego kraju.
A ma on do zaoferowania miejsca i tajemnice, jakich nie znajdzie się nigdzie na świecie. To właśnie tutaj w średniowieczu przybywali, z rejonów leżących na pograniczu dzisiejszej Belgii, Francji i Niemiec, tajemniczy Walonowie. Wydobywali w Karkonoszach i w Górach Izerskich kruszce i drogie kamienie. Służyły one do ozdabiania insygniów władzy królewskiej, stanowiły środek płatniczy, były używane jako amulety. Pozostawili po sobie tajemne znaki i księgi oraz mnóstwo legend.
Książka napisana jest w rzeczowy, popularnonaukowy sposób. Opiera się na faktach, o czym świadczy bogata bibliografia. Autor korzystał z pozycji w języku polskim i niemieckim, niejednokrotnie wykorzystując stare źródła znajdujące się w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze. Zatem jest to najobszerniejsze źródło wiedzy o Walonach, jakie obecnie jest dostępne polskiemu czytelnikowi.
Ogromną zaletą publikacji jest wszechstronne pokazanie Walonów, nie tylko od strony historycznej oraz rozwoju hutnictwa i wyrobu kwasu siarkowego, ale także kulturotwórczej. Opowieści o karkonoskim Duchu Gór, nierozerwalnie związane z drogimi kamieniami oraz złotem, stały się kanwą nie tylko legend, ale także utworów literackich.
Na zakończenie podróży przez stulecia autor zaprasza nas do odwiedzenia Muzeum Ziemi ze Skansenem Walońskim, które znajdują się w Szklarskiej Porębie. Tam od kilkunastu lat, prężnie działa i propaguje wiedzę o tajemniczych przybyszach, Sudeckie Bractwo Walońskie. Posługując się załączoną do książki mapką oraz opisami, można wybrać się na „szlak waloński”, podążając śladami tajemniczych kopaczy kamieni szlachetnych i kruszców.
Książka, ze względu na zawartą wiedzę stanowi perełkę na rynku księgarskim. Dodatkowo, ze względu na przepiękną szatę graficzną, dobrej jakości ryciny i zdjęcia, może stanowić ozdobę niejednej domowej biblioteczki.

"Walonowie u Ducha Gór Podziemne Skarby Karkonoszy i Gór Izerskich", dr ydawnictwo: AD REM, Jelenia Góra 2010,  ISBN: 978-83-61719-71-7

 

Książka znajduje się w szkolnej bibliotece!