czwartek, 30 marca 2017

Katarzyny Ryrych książki dla młodzieży

Książki z serii Plus Minus 16


2 kwietnia bieżącego roku część z Was weźmie udział w spotkaniu autorskim z panią Katarzyną Ryrych.  Prezentujemy kilka książek autorki, które napisała dla młodzieży (pani Katarzyna pisze także książki dla dzieci i dla dorosłych).

*  *  *
Jako pierwszą prezentujemy książkę "Król", której recenzja ukaże się na naszym blogu już jutro.

Król

Katarzyna Ryrych
Seria: Plus Minus 16
Wydawnictwo: Literatura
data wydania 21 października 2015
ISBN 9788376724058
liczba stron 152
 
"Patryk po bankructwie firmy ojca i utracie domu ląduje z dnia na dzień w lokalu zastępczym w odrapanym dwupiętrowym bloku. W przeciwieństwie do matki szybko przystosowuje się do życia w „Brooklynie”, jak nazywają blok osiedlowe dzieciaki. Zapomina o dawnym życiu – o jego dobrych stronach, luksusach i znajomych, którzy wraz z tym wszystkim zniknęli.
Podczas wakacji na szarym, betonowym podwórku Patryk poznaje Celestyna – bezdomnego mężczyznę, który staje się jego mentorem, od którego uczy się, jak przetrwać w nowym środowisku.
Ciepła i wzruszająca powieść o sile przyjaźni, o tym, że nie można oceniać ludzi po pozorach i nie wszystko jest takie, jak się zdaje w pierwszej chwili" [nota wydawcy]


 
  *  *  *

Za wszelką cenę
Katarzyna Ryrych
Seria: Plus Minus 16
Wydawnictwo: Literatura
data wydania 13 maja 2014
ISBN 9788376723006
liczba stron 224

"Babcia Julii miała swoje tajemnice, o których nie wiedziała nawet jej najbliższa rodzina. Odeszła od męża, wyjechała za granicę. Po śmierci zostawiła wnuczce dom we Włoszech. Teraz Julia, błądząc po rzymskich uliczkach i wypatrując czarnego, magicznego kota, stara się dowiedzieć, kim tak naprawdę była Caterina. Pomaga jej w tym pracująca w pizzerii Bentornata, z którą ciężko się zaprzyjaźnić, i przewodnik po Wiecznym Mieście – Marco.Próbując zrozumieć wybory życiowe babci, Julia zaczyna dostrzegać jej cząstkę w sobie samej.

Powieść, dzięki której przeniesiesz się do pachnącej pesto, cytryną i oliwkami, nagrzanej południowym słońcem, skąpanej w słonej, morskiej wodzie Italii. To będzie udana wakacyjna podróż."[nota wydawcy]

Ciekawą opinię znaleźliśmy TUTAJ.

 *  *  *

Młodość Waszych rodziców, dziadków w PRLu? Proszę bardzo! Oto "DENIM BLUE" Katarzyny Ryrych!

Denim blue
Katarzyna Ryrych
Seria: Plus Minus 16
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura
data wydania 30 stycznia 2015
ISBN 9788376723440
liczba stron 168

"Dorastanie w czasach PRL-u nie jest łatwe. Trzeba uważać na to, co się robi i mówi, bo ściany mają uszy, a pytań przecież nie ubywa. Dlaczego nie można trzymać na balkonie koguta? Dlaczego sekretarz jest traktowany lepiej od zwykłego obywatela? I dlaczego tak trudno zdobyć zachodnie dżinsy?

Choć Zyga stara się, jak może, los ciągle płata mu figle. Jak nie apel, na którym dyrektor po raz kolejny ruga Zygę, to koleżanka roztrzaskująca jego ukochaną gitarę o bruk z zazdrości. Oby ta karma, o której mówił hipis, naprawdę istniała…"[nota wydawcy]

Ciekawe opinie w sieci o tej książce znaleźliśmy: TUTAJ  oraz  TUTAJ.

 *  *  *

O niepełnosprawnym rodzeństwie opowiada "Wyspa mojej siostry". Polecamy opinie TUTAJTUTAJ, a także TUTAJ.


Wyspa mojej siostry
Katarzyna Ryrych
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kora".
Wydawnictwo: Stentor
data wydania 2011
 ISBN 9788361245674
liczba stron 120

"Ta piękna, wzruszająca książka jest próbą wniknięcia w świat osoby z zespołem Downa – świat dla nas niedostępny i niezrozumiały, choć istniejący tuż obok, na wyciągnięcie ręki. To opowieść o trudnej miłości, bezgranicznej akceptacji i więzi opartej na obustronnym poświęceniu. Taka szczególna wieź łączy nastoletnią Marysię z jej starszą, upośledzoną siostrą, która przez całe dzieciństwo dzielnie zastępowała jej matkę, dawała niezawodne oparcie i poczucie bezpieczeństwa. W miarę jak Marysia dorasta, ich role powoli się odwracają. Niepełnosprawna Pippi nie potrafi jednak zrozumieć, że jej mała ukochana siostrzyczka jest już samodzielna i zaczyna żyć własnym życiem. Gdy omal nie dochodzi do tragedii, rodzina staje przed trudną decyzją… Snując swoją opowieść, Marysia z niezwykłą czułością tworzy barwny, wyrazisty, choć miejscami utkany zaledwie z mglistych wspomnień portret siostry – silnej, odważnej, energicznej dziewczyny z genialną pamięcią i wrażliwością dziecka. Tym samym wprowadza nas w jej wyjątkowy, fascynujący, pełen tajemnic świat, choć wie, że pewnie nigdy nikomu nie uda się dotrzeć na jej wyspę.

I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10–14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom."[nota wydawcy]

*  *  *

Siedem sowich piór. Pamiętnik mojej choroby
Katarzyna Ryrych
Wydawnictwo: Cartalia Press
data wydania 2008
ISBN 9788360787113
liczba stron 74

"Przepiękne, wzruszające opowiadanie o chorobie i śmierci, w niebanalny sposób łączące magię z rzeczywistością." [od wydawcy] 

 
Uwagi i dodatkowe informacje:
Opowiadanie otrzymało nagrodę główną w konkursie literackim Bajki Dzieci Europy, zorganizowanym w lipcu 2007 roku przez Centrum Zdrowia Dziecka i wydawnictwo Cartalia Press.

 *  *  *

Katarzyna Ryrych
Katarzyna Ryrych ur. 26 lutego 1959 roku w Krakowie. Polska pisarka, poetka, nauczycielka i malarka. Córka krakowskiej poetki Alicji Pochylczuk i dziennikarza Sylwestra Dzikiego. Ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Zadebiutowała w 1981 roku tomikiem poezji "Zapiski pewnej hipiski". Od tamtej pory wydała wiele książek dla starszych i młodszych, m.in. Pamiętnik Babuni, Niebajki, Wiersze z pazurkiem, Philo, kot w drodze oraz Siedem sowich piór – mądre, wzruszające opowiadanie, nominowane do tytułu „Książka Roku 2009” polskiej sekcji IBBY. 
W II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, w którym Wyspa mojej siostry przyniosła jej pierwszą nagrodę, otrzymała także wyróżnienie za książkę Łopianowe pole
Mieszka w Wieliczce, gdzie pracuje jako nauczycielka, a wolne chwile spędza w swojej krakowskiej pracowni. Maluje, gra na wiolonczeli i fortepianie. Ma dwóch synów. Kocha zwierzęta, podróże i dobrą książkę.