czwartek, 23 marca 2017

Czy chciałbyś być dzieckiem na zamówienie?

"Filmowa" okładka, w filmie, matkę zagrała Cameron Diaz
Wyobraź sobie, że jesteś śmiertelnie chory i twoi rodzice sprowadzają na świat dziecko "na zamówienie", aby uratować twoje życie. Dawcę narządów. 
Niewątpliwie bardzo ciebie kochają. 

Ale czy wyobrażasz sobie, że to właśnie ty jesteś osobą, od której pobiera się narządy do przeszczepu, bez twojej zgody? Jak to możliwe? Jesteś osobą nieletnią, a decyzję podejmują rodzice. Tak naprawdę, to właśnie ty pojawiłeś się na tym świecie jako lekarstwo dla swojej siostry. Spośród wielu zarodków wybrany został jeden, ten, który genetycznie "pasuje", by stać się dawcą. Przecież twoja siostra jest śmiertelnie chora. Dla tak bliskiej osoby, każdy zrobiłby wszystko!

Właśnie przed takim dylematem stanęła nastoletnia Anna, gdy zorientowała się, że została poczęta wyłącznie dlatego, że geny jej brata nie pasowały, aby stał się ratunkiem dla śmiertelnie chorej, najstarszej z rodzeństwa, Kate. 
"Jodi Picoult w ,,Bez mojej zgody” zadaje ważne pytania dotyczące moralności i życia drugiego człowieka. Czy wolno nam powoływać na świat jedno dziecko, by uratować drugie? Czy wolno nam wymagać od takiego dziecka całkowitego posłuszeństwa i oddania? Czy dziecko ma prawo jako jednostka, czy bezapelacyjnie podlega władzy rodziców?
Również dylemat Anny, od której wymaga się oddania nerki, wcale nie jest łatwy do rozwiązania, szczególnie wtedy, gdy wiemy, co nią tak naprawdę kieruje.
Autorka stawia te pytania przed nami i nie daje na nie gotowej odpowiedzi. Sami musimy zdecydować, kto ma rację. Bo może tak naprawdę w takiej sytuacji nikt nie wygrywa?" [źródło]

Książka porusza, wzbudza emocje, skłania do przemyśleń oraz dyskusji. Na jej podstawie nakręcono film, pod tym samym tytułem (zdecydowanie bardziej [lub najpierw] polecam książkę, jest głębsza, ma więcej wątków niż film).
Serdecznie zachęcam do lektury!

Bez mojej zgody
Jodi Picoult
Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
tytuł oryginału My Sister's Keeper
data wydania 11 sierpnia 2009
ISBN 9788376481661
liczba stron 528

Książka znajduje się w szkolnej bibliotece.