piątek, 4 listopada 2016

Ogon Kici t. 7 - Ewa Nowak


Anna Sawicka, zwana Kicią, jest bardzo zaangażowana w organizację obozu harcerskiego. Notuje pomysły na zajęcia podczas "dni deszczowych", wybiera miejsce, planuje rozmieszczenie namiotów, atrakcje i podział ról. Będzie odpowiadała na obozie za wiele spraw, dlatego wierzy, że perfekcyjne przygotowanie wyjazdu oznacza brak kłopotów.

Wśród potencjalnych problemów są "drugie połowy" obozowej kadry. Dziewczyny, narzeczone, mężowie, dzieci – wszystko to według Kici "ogony", które odciągają uwagę osoby pełniącej ważną funkcję od obowiązków. Ona sama szczyci się brakiem jakiegokolwiek "ogona".

Ania zdała do klasy maturalnej, jest w zasadzie jedynaczką. W zasadzie, bo wie, że jej tato ma syna z pierwszego małżeństwa, ale go nie zna. Mama, dużo młodsza od taty, jest dla niej bardziej siostrą niż matką, dlatego dziewczyna mówi jej po imieniu.

Wydaje się, że wszystko idzie jak po maśle, tak że nie wiadomo, o czym autorka zamierza opowiadać na dalszych stronach powieści. O tym, jaka bohaterka jest świetna, nie da się przecież czytać bez odruchu ziewania.

Tymczasem tato poznaje Anię ze swoim dawnym kolegą, Dawidem, który organizuje obozy surwiwalowe i chciałby zasięgnąć jej opinii w sprawie pomysłów na "dni deszczowe". To jedno spotkanie wywraca życie Kici do góry nogami.

Ogon kici. Seria Miętowa [Ewa Nowak]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Rozsądna i poukładana dziewczyna zakochuje się w mężczyźnie w wieku swojego ojca, porzuca zaplanowane obowiązki i jedzie na zorganizowany przez niego obóz surwiwalowy. W dniu wyjazdu, podczas pożegnania uczestników z rodzinami, poznaje żonę i synka Dawida.

Powieść jest fascynującym zapisem tego, co dzieje się w głowie i w duszy bardzo młodej kobiety, która wiedziona silnym uczuciem nie zważa ani na różnicę wieku, ani na fakt, że może stać się przyczyną rodzinnego dramatu. Zapatrzona w obiekt swoich uczuć, nie słyszy dzwonków alarmowych w głowie, gdy wychodzą na jaw coraz dziwniejsze "zbiegi okoliczności", manipulacje, którym uległa i w końcu prawdziwe oblicze Dawida.

Szczególna rola przypadła w udziale obozowej lekarce, jak się okazuje – o specjalności psychiatrycznej, która celnie diagnozuje i pokazuje problem. Bo to, że w życiu zdarzają się nam takie, a nie inne przypadki, nie jest sprawą ślepego losu lub pecha, ale pewnych schematów, które znamy, i które nieświadomie powielamy. Jesteśmy jak aktorzy, którzy otrzymują zawsze podobną rolę.

No dobrze, zapytacie, ale dlaczego powieść dla młodzieży porusza temat miłości dziewczyny do dużo starszego mężczyzny? Choćby dlatego, że jest to problem o wiele bardziej powszechny, niż się nam wydaje i zamiast pytać "co ona w nim widzi" albo "dlaczego mnie to spotkało", warto się bliżej przyjrzeć mechanizmom, które sterują ludzkim życiem.

A poza tym jest to wciągająca i ciekawie napisana książka!

Ogon Kici
Ewa Nowak Cykl: Miętowa (tom 7)
Wydawnictwo: Egmont Polska
data wydania 2013 (data przybliżona)
ISBN 9788323779988
liczba stron 342