niedziela, 4 grudnia 2016

ALBUM - Oskar Adam Keil (1856-1936) - przedsiębiorca i wydawca


Album "Oskar Adam Keil 1856-1936 przedsiębiorca i wydawca z Jagniątkowa" Roberta Rzeszowskiego ukazał się w dniu otwarcia wystawy pocztówek pochodzących z drukarni Keila oraz drewnianych, karkonoskich pamiątek, z należącego również do niego, zakładu snycerskiego. 

Autor książki, Robert Rzeszowski, od niemal trzydziestu lat jest kustoszem w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Pod swoją opieką posiada, między innymi, dużą kolekcję starych pocztówek. Urzeczony pięknem litografii pochodzących z zakładu Oskara Keila, Robert Rzeszowski  zorganizował wystawę pocztówek pochodzących z jego wytwórni (wiele z nich zostało wypożyczonych od prywatnych kolekcjonerów) oraz opracował tę książkę. 

Album, oprócz pięknie wydrukowanych, kolorowych fotografii pocztówek, zawiera zebrane przez autora informacje na temat rozwoju "przemysłu" pamiątkarskiego w Karkonoszach, drukarni litograficznej oraz fabryki galanterii drewnianej Keila, a także historii rodziny przedsiębiorcy z Jagniątkowa.

Folder reklamujący i wystawę, i album, zawiera kilka ilustracji, które znajdują się w książce
Znalezienie informacji na temat Oskara Keila oraz jego dwóch zakładów było zadaniem iście detektywistycznym. Zachowało się niewiele dokumentów dotyczących samego przedsiębiorcy jak i zatrudnianych przez niego pracowników. 
Historia założenia obu firm przez Oskara Keila, przeplata się z przepięknymi ilustracjami. Całość wydana jest na kredowym papierze. 
Naliczyłam 68 zdjęć pocztówek, kilka druków firmowych zakładów galanterii drewnianej oraz drukarni, dwa plany sytuacyjne przedsiębiorstwa, rachunek na papierze firmowym z ilustracją budynków firmy Keila, zdjęcie drzeworytu przedstawiającego sprzedaż pamiątek w Karkonoszach, kilka dokumentów i reklam, kilka zdjęć Jagniątkowa, gdzie mieszkał Oskar Keil, w tym jego willi i budynku drukarni litograficznej (zakład snycerki rozebrano), kilka diapozytywów z Muzeum Karkonoskiego przedstawiających wyroby z kory, drewna i mchu, kopertę na naklejki na szkło oraz przykładową naklejkę. 

Hotel i Villa Beyer na starej pocztówce z ok 1900r. (wydawca O.Keil - Agnetendorf)
Książka, zwłaszcza jak na swoje niewielkie rozmiary, prezentuje nam mnóstwo wiedzy na temat historii przemysłu pamiątkarskiego Karkonoszy i Jagniątkowa, mnóstwo faktów dotyczących nieistniejących zakładów Keila oraz dużą ilość pięknych ilustracji. 

Postanowiłam sprawdzić w internecie jak wygląda możliwość kupienia na aukcji pocztówki z litografią pochodzącą z drukarni Oskara Keila. Nie jest łatwo. Można znaleźć zdjęcia pochodzące z kolekcji, które posiadają zbieracze, trudniej jest trafić na jeden z pięknych egzemplarzy do kupienia. W porównaniu z pocztówkami wytwarzanymi przez inne drukarnie te, które wyszły spod ręki Keila są dużo droższe. Za cenę albumu, nie kupiłabym nawet jednej jego pocztówki. 
Które mnie urzekły najbardziej? 
Humorystyczne. 
Pokazują mieszkańców oraz turystów w wesołych sytuacjach, w tarapatach albo w śmieszny sposób. 
Zarówno pocztówki humorystyczne, jak i poważne, stanowią ogromny ładunek wiedzy na temat zwyczajów, strojów oraz poczucia humoru mieszkańców Karkonoszy sprzed stu lat. 

Fragment życia turystycznego pod Hotelem Beyers na przełomie XIX i XX wieku. autor - pracownia litograficzna O. Keil Agnetendorf
Polecam album każdemu - miłośnikowi historii, jako skarbczyk wiedzy o Karkonoszach oraz turystom, jako wartościową i piękną pamiątkę, do której na pewno wielokrotnie z przyjemnością wrócą.

Dla mnie, jest to jedna z piękniejszych książek w mojej biblioteczce!

Na temat wystawy pisałam TUTAJ (wydawnictwo litografii artystycznej) oraz TUTAJ (zakład snycerski).

Wystawa będzie eksponowana do 31 stycznia 2017 roku 
w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Oskar Adam Keil 1856-1936 przedsiębiorca i wydawca z Jagniątkowa
Robert Rzeszowski
Wydawnictwo: Ad Rem, Muzeum Karkonoskie
data wydania 17 listopada 2016
ISBN 9788365295569
liczba stron 96