piątek, 22 kwietnia 2016

Wizyta w Wydawnictwie


W piątek 22 kwietnia br. odwiedziliśmy Wydawnictwo Ad Rem, które mieści się blisko naszej Szkoły na ulicy Okrzei 12 w Jeleniej Górze. Jutro, 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a my dzisiaj mogliśmy dowiedzieć się na czym polega praca Wydawcy.
Na spotkanie udali się uczniowie klasy 2F, a zorganizowały je panie Jolanta Łukasiewicz i Magdalena Woźniak.


fot. Magdalena Woźniak
W siedzibie Wydawnictwa jest bardzo mało miejsca, ale zmieściliśmy się w przestrzeni będącej Księgarnią Regionalną. Rozmawiała z nami pani Sandra Nejranowska, pracownik Wydawnictwa.

fot. Magdalena Woźniak
Pani Sandra opowiadała nam o książkach regionalnych, zamiłowaniu do chodzenia po górach (my je także podzielamy), o pracy w Wydawnictwie.

fot. Magdalena Woźniak
Dowiedzieliśmy się, że nasz, karkonoski Duch Gór był pierwowzorem Gandalfa z "Władcy Pierścieni" Tolkiena, czego dowodem jest pocztówka, którą znaleziono w zbiorach pisarza. Przedstawiała ona naszego Ducha Gór, a na odwrocie Tolkien napisał: "prototyp Gandalfa". 

fot. Magdalena Woźniak
Pani Sandra przeczytała nam fragment książki "Księga Ducha Gór" Carla Hauptmanna, który był bratem słynnego pisarza, laureata Nagrody Nobla, Gerharta.

fot. Magdalena Woźniak

Zajrzeliśmy do gabinetu obok. Praca w Wydawnictwie polega głównie na opracowywaniu tekstu przy komputerze.

fot. Regina Chrześcijańska
Na półkach Księgarni Regionalnej widzieliśmy mnóstwo książek o tematyce regionalnej, wydanych przez Wydawnictwo Ad Rem i inne wydawnictwa oraz stojaki z mapami.

fot. Regina Chrześcijańska
Teraz już wiemy, gdzie można zaopatrzyć się w mapy i przewodniki, gdy będziemy wybierać się na wędrówkę w góry. 

Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas!

Jutro sobota i .... Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zapewne poczytamy jakąś książkę :)


* * *

W naszej Szkole Światowy Dzień Książki obchodzimy 25 kwietnia. Z tej okazji każdy uczeń, który wypożyczy w tym dniu książkę, ale spoza kanonu lektur szkolnych, otrzyma dodatkowo "niespodziankę" - obiecały Panie Bibliotekarki.

* * *

25 kwietnia odbędzie się II etap konkursu pięknego czytania. Uczestnicy będą prezentować teksty, fragmenty prozy polskiej. 

Relację zamieścimy niedługo, zaglądajcie do nas :)