wtorek, 13 września 2016

Projekt Breslau - Magdalena Zarębska

Klucz do Breslau

Magdalena Zarębska zabiera nas w magiczną podróż do Breslau. Do miasta, które jako takie już nie istnieje, ale pozostałe po nim budynki i przedmioty nadal stanowią część Wrocławia. Skoro zaś są rzeczy i miejsca, jest także ich historia, pamięć o losach ludzi, którzy zamieszkiwali to miasto setki lat temu. Podróż do Breslau stanowi więc wyprawę do Wrocławia sprzed lat.

Jak nowa architektura łączy się ze starą, jak przenikają się ludzkie losy, tak historia miasta wnika w życie gimnazjalistów, którzy są bohaterami „Projektu Breslau”.

W tej książce znajdziemy po pierwsze, ciekawą warstwę współczesną, w której grupa uczniów Gimnazjum nr 13 we Wrocławiu zmaga się ze szkolną rzeczywistością, pojawiają się przyjaźnie, a nawet pierwsze zauroczenia. To klasyczna powieść młodzieżowa, w której telefony komórkowe i maile stanowią codzienny sposób komunikowania się.

Po drugie, tajemnicę, zagadkę w postaci zapomnianego pomieszczenia, zgromadzonych w nim niemieckich podręczników i map, niezwykłego kufra o magicznych właściwościach oraz notatnika zawierającego zapiski z września 1945 roku, sporządzone przez nastoletniego wówczas Hugona Harnischa. Powieść zawiera więc wątek przygodowy.

Chcąc poznać treść zapisków Hugona, Natalia, która jest główną narratorką, a także Leon, Olga, bliźniacy Ada i Adam oraz Maks muszą przetłumaczyć tekst z języka niemieckiego. Natalia postanawia dorobić klucze dla przyjaciół, żeby każdy mógł wchodzić do sekretnego miejsca w dogodnym dla siebie czasie. W tym celu udaje się do ślusarza, a ten natychmiast rozpoznaje, że ma do czynienia ze starym poniemieckim kluczem, wykonanym z materiału, jakiego od dawna się już nie używa.

„– Ciekaw jestem, dokąd prowadzą drzwi, które otwiera ten klucz?
– Do Breslau – odpowiedziałam najzupełniej poważnie”*.

Okazuje się też, że magiczny kufer… ale o tym lepiej przeczytajcie sami.

Przyjaciele często spotykają się w odkrytym przez siebie pomieszczeniu. Tam dzielą się nowinami oraz relacjonują przygody – i swoje, i Hugona, o których dowiadują się z przetłumaczonych fragmentów notatnika. Wraz z nimi poznajemy ważne dla Wrocławia wydarzenia, takie jak wizyta cesarza Wilhelma II, oblężenie miasta przez Hieronima Bonapartego, „noc kryształowa”, bombardowania podczas nalotów i wiele, wiele innych. Trzecia, historyczna warstwa powieści pokazana jest ciekawie i na pewno nikogo nie znuży.

Młodzi bohaterowie uświadamiają sobie, że niezależnie od narodowości, ludzie mają takie same potrzeby, lęki i marzenia. Doskonale wiedząc, kto jest odpowiedzialny za wybuch II wojny światowej, współczują jednak ukrywającym się w bombardowanym mieście, głodującym i zmuszonym do opuszczenia go po wojnie cywilom. To kolejna bardzo ważna warstwa tej powieści.

Tytuł odnosi się do tak zwanego Projektu Gimnazjalnego, grupowej pracy wykonywanej przez uczniów. Bohaterowie postanawiają tematem swojego projektu uczynić historię rodzinnego miasta.

Powieść Magdaleny Zarębskiej oparta jest na podobnym założeniu, jak dotyczące Jeleniej Góry „Skarby drzewa” Małgorzaty Lutowskiej. W obu przypadkach można z książką w dłoni zwiedzać miasto i poznawać interesujące historycznie miejsca. Obie publikacje stały się podstawą „Gier miejskich” oraz projektów regionalnych, takich jak np. „Moja Mała Ojczyzna”.

Polecam gorąco każdemu tę ciekawie napisaną, wciągającą powieść. Dla wrocławian – obowiązkową! Oby powstawało więcej tego typu pozycji!

---
* Magdalena Zarębska, „Projekt Breslau”, wyd. Bis, 2016, s. 61.

Projekt Breslau [Magdalena Zarębska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Projekt Breslau
Magdalena Zarębska
Wydawnictwo: BIS
data wydania 11 kwietnia 2016
ISBN 9788375514704
liczba stron 316